Akademie múzických umění v Praze, sdružení CESNET a belgická Luca School of Arts přivítají české předsednictví Rady EU netradičním koncertem

Ikona hodin 10. června 2022

Praha, 10. června, 2022. Česká republika začne 1. července na šest měsíců předsedat Radě Evropské unie. K této příležitosti je připraveno mnoho kulturních a doprovodných událostí. Jednu z nich přichystala Akademie múzických umění v Praze spolu se sdružením CESNET a belgickou Luca School of Arts.

Koncert, na kterém zazní skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Pieta Swertse a Miloslava Kabeláče, zahrají společně umělci Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU) a belgické Luca School of Arts 3. července 2022 v 19:30 v Sále Martinů a Kamermuziekzaal v Leuven. Vzájemně je propojí jedinečná technologie sdružení CESNET. Diváci v Sále Martinů tak uvidí a uslyší vše, co se odehrává na pódiu v Belgii, a naopak.

„Jde o svého druhu jedinečné propojení, které u nás nemá obdoby. Hudebníci z HAMU hrají v našem sále, hudebníci z Luca School zase v sále v Belgii. Vzájemně se vidí a slyší díky technologii CESNETu, která je unikátní v tom, že umožňuje spojení bez jakéhokoliv pociťovaného zpoždění, které u online přenosů bývá běžné,“ říká prorektor AMU pro mezinárodní vztahy profesor Jan Hančil.

Sven Ubik, iniciátor tohoto koncertu a odborník sdružení CESNET, k tomu dodává: „Námi vyvinuté technologické řešení zajistí nízkolatenční propojení obou lokalit zvukem a obrazem prostřednictvím hardwarového zařízení MVTP (Modular Video Transmission Platform). Díky této technologii přeneseme zvuk a obraz ve vysokém rozlišení s minimálním zpožděním a umožníme hudebníkům spolupráci na dálku a divákům unikátní zážitek. Zpoždění přenosu mezi Českou republikou a Belgií bude asi 12 milisekund, z toho 9 milisekund tvoří síť a 3 milisekundy naše přenosová technologie.“

Za dramaturgií koncertu stojí pedagog HAMU a zároveň ředitel Nadace Bohuslava Martinů klarinetista Irvin Venyš. „Dramaturgie koncertu měla původně být ryze česká, nicméně jsme rádi přijali nabídku zařadit a zahrát belgickou skladbu s jejím autorem u klavíru. Jednotlivých partů se na české straně ujmou skvělí umělci z řad pedagogů a studentů HAMU, držitelů mnoha ocenění z evropských soutěží ve skladbách několika z celé řady českých skladatelů světového významu.“

Na koncertě tak diváci v tomto neobvyklém provedení uslyší výběr z Dvořákova Klavírního tria č. 4 Dumky, dále výběr z jeho Cikánských melodií. Čtyři madrigaly, Českou rapsodii H.307 a Serenádu pro dva klarinety, housle, violu a violoncello H. 334 od Bohuslava Martinů a v neposlední řadě dvě skladby pro varhany – Fantasii Miloslava Kabeláče a Postludium Leoše Janáčka.

Koncert bude také živě přenášen na iVysílání České televize, kde bude poté ke zhlédnutí i ze záznamu.

Účinkující:
Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze (HAMU in Prague) (CZ)
Martin Kasík + Daniel Matejča + Anna Paulová + Štěpán Rímský + Pavel Svoboda + Irvin Venyš
Kateřina Škardová + Natália Zmrhalová

LUCA School of Arts (BE)
Berten D’Hollander + Geert De Bièvre + Anthony Devriendt + Maximilian Lohse + Bram Nolf + Timur Sergeyenia + Piet Swerts + Marc Tooten + Lilia Umnova

 

CESNET vyvinul technologii MVTP ve spolupráci s partnery v rámci projektů podpořených Technologickou agenturou ČR v programech ÉTA (TL01000106) a TREND (FW01010230).

 

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.Více na: www.cesnet.cz