Linux Days 2024

Rádi bychom vás pozvali na další ročník největší české linuxové konference Linux Days 2024. Pro letošní rok jsme si pro vás připravili, společně s kolegy z konsorcia e-INFRA CZ, velmi zajímavý stánek. Zároveň několik našich kolegů přispělo svými přednáškami.

Datum: 12.10.2024, 9:50 - 13.10.2024, 16:30
Místo: Fakulta Informačních Technologií, ČVUT, Praha 6, Dejvice
Forma: Fyzicky
Více informací

O akci

Rádi bychom vás pozvali na další ročník největší české linuxové konference Linux Days 2024. Pro letošní rok jsme si pro vás připravili, společně s kolegy z konsorcia e-INFRA CZ, zajímavý stánek, kde se s námi můžete setkat a probrat odborná témata, nebo získat možnost pracovat na bakalářské/diplomové práci.

Naši odbornící také přispěli do programu svými přednáškami. Níže naleznete přehled toho, na co se můžete těšit, a kde si je můžete poslechnout mimo náš stánek.

Program

12.10.2024
16:30 - 17:20
Green computing ve výpočetní infrastruktuře

Výpočetní infrastruktury jsou již od základu navrženy tak, aby jejich kapacity byly co nejlépe využity a jednotlivé vědecké výpočty probíhaly co nejefektivněji. A to jak z hlediska párování typu algoritmu a dostupného HW, tak z hlediska využití dostupných zdrojů (CPU, GPU, RAM, diskové prostory, SW licence). Přednáška popíše, jak hledáme další cesty ke zvýšení energetické efektivity a udržitelnosti v kontextu infrastruktury, která propojuje výpočetní a úložné kapacity českých akademických institucí.
První část přednášky (Jiří Sitera, CESNET) bude spíše koncepční, ukážeme si jednotlivé možnosti a směry green computingu, cíle a záměry probíhajícího evropského projektu a návaznost na další oblasti (energetika, otevřená věda). Druhá část přednášky (Lukáš Hejtmánek, CERIT-SC) nás zasadí do reality, ukáže výsledky experimentálního ověření efektivity jednotlivých opatření a měření provedených v rámci reálného výpočetního prostředí.

Jiří Sitera

CESNET

Lukáš Hetmánek

CESNET, CERIT-SC

13.10.2024
10:00 - 17:20
Základy Pythonu, ale pro srdcaře (tedy v C)

Programování v Pythonu je snadné a rychlé. Některé vtipy dokonce tvrdí, že pro létání stačí "import antigravity". Využití Pythonu je populární ve spoustě odvětvích včetně vědy a datové analýzy. Co se rychle napíše, ale může počítat věky. Složitý algoritmus nebo zpracování velkého množství dat může v Pythonu trvat nepříjemně dlouho... Co s tím? Existují přístupy, jak část programu optimalizovat a využít rychlost kompilovaných jazyků. Přednáška ukáže, jak vytvořit Python modul v jazyce C a pak ho importovat v Python skriptu. Samotný interpreter Pythonu (CPython) je napsán v C, a proto i používání běžných Python objektů v C je docela hračka. Propojme to nejlepší z obou světů – snadné programování v Pythonu s výkonem kompilovaných jazyků!

Tomáš Čejka

CESNET

13:00 - 13:50
Na hrane zajtrajška: Checkpoint/Restore v kontajneroch

V posledných 2-3 rokoch sme v ramci národnej e-infraštruktúry v centre CERIT-SC (MUNI) vybudovali moderné kontajnerové prostredie založené na Kubernetes (K8s). Aj keď K8s bolo (a stále je) populárne v biznisovej sfére, nachádza svoje uplatnenie aj v našom vedecko-výskumnom prostredí a využívame túto platformu na realizáciu množstva projektov - od bežných CI/CD systémov, cez webové rozhrania pre cmdl programy, interaktívne počítanie, až po realizáciu veľkých výpočtov. No napriek širokému spektru usecasov dlhodobo zaznamenávame nízku efektivitu využitia zdrojov oproti inzerovaným rezerváciám. Začali sme teda pátrať po riešení, ktoré by zvýšilo efektivitu využitia zdrojov a umožňovalo dynamicky meniť dostupnosť zdrojov pre výpočty. Vhodné riešenie pre kontajnere sa ponúka vo forme checkpoint/restore (ch/r). Ch/r je možným riešením na viacero problémov na strane infraštruktúry, ale aj na strane užívateľov pre ktorých je poločným menovateľom potreba okamžitého spustenia výpočtu, obnovy výpočtu alebo potreba veľkého množstva zdrojov aj za cenu prerušenia výpočtu a neskoršieho obnovenia. Samotná implementácia ch/r už dosiahla určitý stupeň funkčnosti, a umožňuje nám checkpointovať viacero typov úloh, no pri skúmaní a implementácii ch/r v širšom ekosystéme sme narazili na množstvo výziev. Tieto výzvy nie sú okrajové, ale ide o základné problémy a prekážky, ktoré musíme doriešiť, ak chceme naďalej napredovať a systématicky pristúpiť k integrácii ch/r vo veľkej výpočetnej infraštruktúre. V tejto prednáške predstavíme aktuálny stav ch/r v K8s, zmienime problémy na ktoré sme narazili a ukážeme riešenia na niektoré z nich.

Lukáš Hetmánek

CESNET, CERIT-SC

Viktória Spišaková

CERIT-SC

Fotogalerie

Nenašli jste, co jste hledali? Ozvěte se nám.