Linux Days 2023
Rádi bychom vás pozvali na další ročník největší české linuxové konference Linux Days 2023. Pro letošní rok jsme si pro vás připravili, společně s kolegy z konsorcia e-INFRA CZ, velmi zajímavý stánek. Zároveň několik našich kolegů přispělo svými přednáškami.
O akci
Rádi bychom vás pozvali na další ročník největší české linuxové konference Linux Days 2023. Pro letošní rok jsme si pro vás připravili, společně s kolegy z konsorcia e-INFRA CZ, zajímavý stánek, kde se s námi můžete setkat a probrat odborná témata, nebo získat možnost pracovat na bakalářské/diplomové práci.
Naši odbornící také přispěli do programu svými přednáškami. Níže naleznete přehled toho, na co se můžete těšit, a kde si je můžete poslechnout mimo náš stánek.
Program
Beskar cloud vznikl jako projekt, který má za cíl vytvořit produkční komunitu kolem deploymentu a provozu OpenStacku nad Kubernetes pomocí GitOps.
Provozujeme OpenStack v rámci národní výzkumné infrastruktury a naše implementace byla před koncem životnosti. Hledali jsme novou architekturu, která bude snadno spravovatelná. To nás dovedlo ke spojení s klukama z Taikun Cloud, se kterými jsme projekt založili a spojili enterprise a akademické know-how. Jak architektura nakonec vypadá a na jakých technologiích je postavená se dozvíte v této přednášce.
Přednáška proběhne v místnosti č. 155.
Záznam přednášky naleznete zde.
CESNET
Pro českou vědu provozujeme kontejnerovou infrastrukturu postavenou na Kubernetes. Ukážeme, co vše tato infrastruktura nabízí, jak ji lze použít a jakým způsobem je vybudovaná. Nahlédneme pod pokličku systému, který klade velký důraz na automatizaci a integraci návazných komponent, a představíme aktuální škálu využití od seriózních aplikací na výpočty, Jupyter notebooky, predikce proteinů až po hravé aplikace jako je The Witcher v prohlížeči.
Přednáška proběhne v místnosti č. 155.
Záznam přednášky naleznete zde.
CESNET, CERIT-SC
Přechod z klasického hierarchického ukládání dat, které zahrnovalo kombinaci páskových knihoven a diskových polí, na objektový systém realizovaný technologií Ceph, představoval zásadní změnu architektury a také paradigmatu zpracování dat. V této prezentaci budou představeny výhody a nevýhody obou technologií – klasického souborového rozhraní a migrace dat s objektovým rozhraním typu S3, RBD a interní organizací dat v systému Ceph. Budou zdůrazněny klíčové body, jako rychlost přístupu k datům, možnosti redundance, škálovatelnost a složitost implementace. V neposlední řadě budou také zmíněny některé historky z natáčení a poučení, která nám přinesla do budoucna.
Přednáška proběhne v místnosti č. 107.
Záznam přednášky naleznete zde.
CESNET
Projekt ipfixprobe začal jako bakalářská práce na FIT ČVUT v Praze ve spolupráci se sdružením CESNET. Dnes se jedná o stabilní open source monitorovací sondu pro produkční nasazení i výzkumné experimenty. Díky podpoře DPDK je možné spustit export IPFIX toků i nad 400G kartami (třeba i s FPGA akcelerátorem). Nástroj zároveň obsahuje řadu pluginů pro extrakci a výpočet statistických vlastností síťového provozu, které jsou nezbytné pro spolehlivou analýzu provozu (i šifrovaného) pomocí strojového učení. Tato prezentace shrne novinky kolem ipfixprobe za poslední léta v podobě volného pokračování dřívějších LinuxDays/InstallFest přednášek o infrastruktuře pro monitorování síťového provozu.
Záznam přednášky naleznete zde.
CESNET